Noční blog

Jaké knihy budu letos kupovat k Vánocům?

post
Od Eliška Vyhnánková, 12.12.2014 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková -Jaké knížky budu letos kupovat k Vánocům?

Je mi naprosto jasné, že už všechny dárky máte nakoupené. Pokud budete ale náhodou v příštích dnech stát uprostřed knihkupectví a přemýšlet, po jaké knížce sáhnout, ráda bych vám nabídla svůj výběr, se kterým určitě nic nezkazíte. I kdybyste si kupovali čtení jen pro sebe.

Mé dlouhodobé TOP

Sheryl Sandbergová: Lean In
Ideální kniha pro jakoukoliv ženu. A doufám, že i pro pár vnímavých mužů. O kariéře, životě i genderových předsudcích, které máme v sobě, i když to možná ani netušíme. Doplněno o konkrétní průzkumy a položeno do životních zkušeností ženy a matky, která je v současnosti provozní ředitelkou společnosti Facebook. Pro mne zlomová kniha.

Susan Cainová: Ticho
Druhá zlomová kniha. Geniální čtení hlavně pro introverty, ale i pro extroverty. Podtitul knihy je „síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit“. Dozvěděla jsem se díky ní mnoho. Hlavně fakt, že jsem vlastně introvert, ne nevděčník, který se nevěnuje svým přátelům tolik, kolik by měl. Naučila jsem se víc využít svých silných i slabých stránek a je mi jednoduše líp.

Marcus Zusak: Zlodějka knih
Nejlepší beletrie z nejlepších. Tuhle knihu si budu hýčkat a v životě si ji ještě určitě několikrát přečtu a budu znovu plakat. Jak během děje, tak z toho, jak je krásně napsaná.

Sci-fi/fantasy

Max Brooks: Světová válka Z
Loni byl v kinech film s Bradem Pittem v hlavní roli. Nebyl zas až tak špatný, ale zapomeňte na něj a pořiďte tuhle knížku. Naprosto geniálně napsaná reportáž ze „zombie apokalypsy“. Nejde ale o žádnou komedii, ale celkem realisticky vykreslené zpravodajství z celého světa. Když jsem před třemi roky knihu četla, hltala jsem každou stránku a týden se mi zdálo o hrdinském boji s nakaženými. Pokud je tedy obdarovaný fanouškem zombie či postapokalyptických kousků, určitě mu uděláte radost.

Peter Heller: Psí hvězdy
Jednou bych chtěla napsat takové sci-fi! Úžasné, výborně napsané, emotivní. Většina lidstva zemřela na agresivní virus chřipky, ti, kteří přežili, jsou většinou nakaženi přenosnou krevní chorobou. Hlavní hrdina patří k malému zlomku zdravých přeživších, kteří ale jako jednotlivci, či v malých skupinkách bojují o život na planetě, jejíž podnebí se výrazně oteplilo. Každý, koho potkáte, vás pravděpodobně bude chtít zabít – dřív, než zabijete vy jeho. Hig, se svým věrným psem a spolubydlícím Bangleym okupuje okolí malého letiště, hýčká si svoji cessnu, vzpomíná a žije den za dnem. Životní změny ale Higa donutí opustit zavedený pořádek i své útočiště. Nostalgické postapo, navíc velmi dobře napsané. Tahle knížka by neměla zapadnout.

Hugh Howey: Silo
V poslední době jsem měla možnost zkonzumovat dost dobré/průměrné beletrie na to, abych dokázala ocenit knihu, která výrazně pokládá ostatní na lopatky. A tou je Silo od Hugha Howeyho. Vydání Knižního klubu je vlastně omnibusem původně pěti samostatných povídek na pokračování. Obrovsky se těším na další pokračování.

Chytré kousky

Jednoznačně vítězí dvojice knížek Austina Kleona Kraď jako umělec a Ukaž co děláš. Jsou to sexy dárky se sexy obsahem. A ten obsah je hlavně také moudrý, žádné prázdné plácání slámy.

Vlastně nezkazíte nic jakoukoliv knihou z nakladatelství Jan Melvil Publishing. Což platí i pro geniální Edici TEMA od nakladatelství Kniha Zlín. Berte cokoliv! Já beru taky.

Komiksy
Pojďme to neokecávat a říct si, že jakákoliv kniha od nakladatelství Comics Centrum je dobrá koupě. Pokud ale potřebujete konkrétní doporučení, jděte do Vrány, případně do jejích pokračování.

Severské detektivky
Taový ten neutrální dárek pro jakéhokoliv knihomila (pokud tedy nemá k severským detektivkám averzi). Já bych ráda upozornila na méně známou autorku, jejíž kousky u nás vydává Nakladatelství Metafora. Islandská spisovatelka Yrsa Sigurdardottir se živí jako stavební inženýrka a vedle toho píše (nejen) detektivky s hlavní hrdinkou Tórou Gudmundsdóttir. Chvíli mi trvalo si zvyknout na Yrsin styl psaní, ale velmi rychle jsem se dostala do celkem strašidelné atmosféry každé z knížek, které jsem měla možnost číst. A už je sbírám. Posledním kouskem, který vyšel u nás, je Plavba smrti. Pamatujete, jak jsme všichni nervózně koukali ven do sněhu při čtení Nesbøva Sněhuláka? Tak tady to máte v každém pokračování.

Čtu toho mnohem víc, než mám možnost recenzovat, či dokonce narvat do vánočního výběru. Pokud vás tedy zajímá, zda máme stejný vkus, najdete mne na Goodreads.

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk