Noční blog

Kniha: Deset žen (Marcela Serrano) 100%

post
Od Eliška Vyhnánková, 29.3.2014 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - Deset žen recenze

Francisca: “Nenávidím svou matku. Nebo nenávidím sama sebe, nevím. Předpokládám, že právě proto jsem tady. Nenávist člověka vysává. Můžete si na ni zvyknout, ale nic to neřeší.

Mané: “Jsem Mané, a jak mě tu dnes vidíte, jestlipak byste řekly, že jsem vždycky byla kráska k pohledání? Měřím metr čtyřiasedmdesát, což je na tuhle zemi docela hodně, a vážím šedesát kilo. Navzdory létům si udržuju svou váhu i když už moje tělo nevidí nikdo jiný než já sama. Před pár měsící mi bylo pětasedmdesát. A skoro se to ani neslavilo.

Juana: “Ještě před rokem bych vám hned zkraje řekla: život je krásný! A jak by taky ne. Na světě bylo tolik fantastických věcí, orgasmem počínaje a sklenicí pěkně vychlazeného mote con huesillo v parném létě konče. Ale před rokem se všechno změnilo. Kvůli Susy. Už nejsem ta stejná Juani jako dřív – protože Juana je moje jméno – a já bych ji chtěla zpátky.

Simona: “Všechny máme nějakou úchylku. Tohle je ta moje: obrací se mi žaludek, když vidím, čeho jsou ženy schopné, aby si udržely muže. Udělají pro to cokoliv. Muži nejsou nic jiného než symbolický objekt – a věřte mi, že bez tohohle symbolu se dá dost dobře žít.

Layla: “Narodila jsem se v den, kdy Beatles hráli na terase jedné londýnské budovy svůj poslední koncert, 30. ledna 1969. Mé jméno je Layla. Jsem novinářka.

Luisa: “Jmenuju se Luisa. Pocházím z jihu. Narodila jsem se ve vesničce, kterou protéká řeka Itata, v provincii Ňuble. Chtěla bych vám povědět jen o něm, o Carlosovi.

Guadalupe: “Jmenuju se Guadalupe a je mi devatenáct. Všem se představuju jako Lupe, to aby to nepřipomínalo Panenku Marii Guadalupskou a taky aby to neznělo tak děsně mexicky. Jsem totiž Chilanka a dost málo křesťansky založená. Nejlepší kámoši mi říkají Lu, tak hezky po čínsku, a mně se to líbí.

Andrea: “Chtěla bych mluvit o poušti, jen o poušti. Atacama. Na nic jiného nemyslím. Je to ta nejsušší poušť na světě. jako malá bych vám řekla, že nejsušší je Sahara, ta nekonečná pláň, poušť Mojžíšova a Lawrence z Arábie, ale ve skutečnosti je to jinak.

Ana Rosa: “Má matka, dej jí Pánbůh klidné spočinutí, s oblibou říkávála, že má dceru, která je nesubstanciální, což v jejím případě bylo opravdu něco, protože se nedá říct, že by oplývala příliš bohatým slovníkem. Zajímalo by mě, jak na to slovo přišla.

Devět žen, které v jeden sobotní den svede dohromady desátá – jejich terapeutka Nataša. Dostávají prostor v jednotlivých kapitolách knihy. Každá je jiná, ať už společenským postavením, věkem, sexuální orientací, náboženským vyznáním, politickými názory či vzděláním. Jejich vyprávění má ale jeden společný rys – velmi silný příběh. Takový, který je v určitou chvíli dovedl k jejich doktorce. Společně s hrdinkami povídek budete prožívat jejich vzpomínky, obavy, trápení, samotu. To vše často úzce propojené s historií jak chilskou, tak celosvětovou.

Jejich osudy jsou neuvěřitelně emotivní a neočekávajte žádné lehké čtení. Autorka hrdinky nesoudí, nepřekládá nám žádné hodnocení či srovnávání, každou z nich nechává vyprávět vlastním tempem. Jako při terapii. Na čtenáři pak zůstává, kterou z nich si oblíbí a který příběh pro něj bude nejsilnější.

V jednom ze zahraničních hodnocení na přebalu knihy je napsáno: “Jak se noříme hlouběji a hlouběji do knihy, poznáváme v postavách samy sebe nebo jiné ženy. Nevyhnutelně se stáváme jedenáctou ženou a představujeme si, jak bychom mohly vyprávět náš vlastní příběh.” Přesnější dojem z přečtení Deseti žen nelze vymyslet.

Deset žen na mne udělalo obrovský dojem a jejich příběhy si budu pamatovat dlouho. Obzvlášť Luisu a její čekání na Carlose. Doufám, že si od Marcely Serrano brzy budu moct přečíst některou z jejích dalších knih. Autorka je právem považována za jednu z nejvýznamnějších spisovatelek Latinské Ameriky a její první kniha přeložená do češtiny byla vybrána dobře.

Deset žen
Marcela Serranová
Vydavatelství Host
Překlad: Jana Lišková
Počet stran: 336
Rozměry: 133 x 205

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk