Noční blog

Kniha: Lean In – Opřete se do toho (Sheryl Sandbergová) 100%

post
Od Eliška Vyhnánková, 23.10.2013 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - recenze Lean In - Opřete se do toho

Před pár týdny jsem seděla s Michelle Losekoot na kávě a během diskuze o mých čerstvě nabývaných zkušenostech z volné nohy jsem zabrousila na téma svých obav ohledně znalostí a zkušeností, které klientům předávám. Druhý den mi Michelle poslala fotku stránky z knihy Lean In – Opřete se do toho. Ty dva odstavce byly o mně!

Minulý týden jsem knihu Lean In dočetla, a Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku, ji napsala celou pro mne. V každé kapitole jsem našla myšlenky, které se mi zavrtaly hluboko pod kůži a ve kterých jsem se nechala nachytat vlastním ženským myšlením a hluboce se zastyděla. Od chvíle, kdy jsem začala knihu číst, narážím neustále v rozhovorech na moment, kdy říkám: „Musíš si přečíst jednu knížku, tam se mluví přesně o tomhle.“ Dělám to, co v prvním kroku udělala Michelle. Sdílím. Protože cítím, že je potřeba sdílet. Mám chuť si vyrobit vizitky „Doporučuji knihu Sheryl Sandbergová: Lean In – Opřete se do toho“ a rovnou je kolem sebe rozhazovat po hrstech.

Opřete se do toho v žádném případně není o tom, jak jsme utlačovány muži a jaké jsme chudinky. Dává nám možnost si uvědomit, že jsou to naše postoje, naše pocity a naše vlastní jednání, které většinou vede ke snižování našeho pracovního přínosu, nevyrovnaným platům a pracovním podmínkám. Chceme stejné odměny, ale často se bojíme si o ně říct. Chceme rovnocenného partnera, ale pokud uvidíme muže na mateřské, možná jako první zapochybujeme o jeho pracovních schopnostech. Máme silně vštípenou výchovu, že muž má vydělávat a žena se má starat o potomky a domácnost. Mateřská má stále dovětek „dovolená“. A tahle historická, geneticky zakořeněná informace, jakkoliv se proti ní snažíme brojit, tam někde hluboko stále je a ovlivňuje naše reakce a chování. Mužů i žen. A pokud my, ženy, chceme rovnoprávnost, musíme začít ve své hlavě.

Budu velmi ráda, pokud si uděláte 15 minut času na TED Talk, který Sheryl přednesla v roce 2010 na TEDWomen. Lze u něj zapnout i české titulky. „Přátelé a kolegové – muži i ženy – mě varovali, že bych si proslovem mohla poškodit kariéru, protože bych se tím zapsala jako „ženská provozní ředitelka“, a ne jako skutečná profesionálka ve vedoucí roli. Přestala bych splývat s okolím,“ píše v knize. „Říkala jsem si, jestli nemají pravdu, a začala jsem se trochu bát. Ale ohlas, který můj TED Talk vyvolal, mi jasně ukázal, že se věci začnou měnit, pokud budu o tématu mluvit otevřeně. Ženy si proslov posílaly mezi sebou a přeposílaly ho svým kamarádkám, kolegyním, dcerám a sestrám. Začaly mi chodit e-maily a dopisy od žen z celého světa, které se se mnou chtěly podělit o svůj příběh, jak získaly odvahu sáhnout po více příležitostech, sedět u více jednacích stolů a více věřit samy v sebe.

Sheryl se nesnaží uplatňovat obecná moudra, ale vypráví svůj vlastní příběh o cestě vzhůru. Popisuje všechny nejistoty, přešlapy a pochybení. A právě to je přidanou hodnotou knihy. Dozvíme se mnoho čísel, výsledky mnoha průzkumů a pozorování, ale ta jsou doložena osobními zkušenostmi ženy, která postupně hledala rovnováhu mezi rodinou a prací, utíkala za dětmi z práce zadními dveřmi (protože se styděla, že odchází už v pět) a přesto, zdá se, zvládla obojí. A při tom se ještě dostala do žebříčku nejvlivnějších žen světa podle časopisu Forbes. Možná vám právě teď proletělo hlavou: „No jasně, vsadím se, že na to měla chůvy.“ Zastavte se prosím na chvíli a popřemýšlejte, zda by vás tohle napadlo, pokud bych psala o muži. Ha?! A přesně o tom Lean in je.

Lean In – Opřete se do toho
Sheryl Sandbergová
Nakladatelství Dokořán
Počet stran: 240
Rozměry: 160 x 230

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk