Noční blog

Kniha: Paní Hemingwayová (Naomi Woodová) 80%

post
Od Eliška Vyhnánková, 3.4.2014 pro Noční blog

Na střední škole jsem milovala Ernesta Hemingwaye. Hltala jsem jeho knihy, zbožňovala styl jeho psaní a jako téměř každý puberťák občas snila o tom, že budu umět psát jako on. Láska k jeho knihám mě nikdy neopustila, v posledních měsících často přemýšlím o tom, že bych si ráda knihovnu doplnila o chybějící kousky a znovu si všechny přečetla. Do toho přichází Paní Hemingwayová, která vyjde 15. dubna v nakladatelství Metafora.

Když mi bylo „-náct”, internet byl v plenkách a jakési wikipedie neexistovaly (ano, tak je to dávno :)). Zpětně jsem si uvědomila, že o životě Ernesta Hemingwaye vím strašně málo. Lačně jsem tedy chňapla po možnosti přečíst si recenzní výtisk Paní Hemingwayové a hned první den se ponořila do čtení. Naomi Woodová zkušeně propojila pečlivý průzkum skutečného Hemingwayova života s fantazií a popsala nám téměř 40 let očima jeho čtyř manželek – Hadley, Fife, Marthy a Mary. Předkládá nám obraz muže, který ani zdaleka nebyl dokonalý, ale miloval a byl milován.

I když se z určité části jedná o fikci, vznikla na základě známých informací, milostné korespondence, deníků a za účasti skutečných lidí (nejen žen), kteří zasáhli do Hemingwayova života. Text je čte velmi lehce a ještě víc podpořil nejen moji touhu znovu se začíst do jeho nádherných knih, ale i prozkoumat jeho život z dalších zdrojů. Mnoho jich najdete v doslovu knihy, pro začátek doporučuji stránky autorky s bohatým obsahem ke knize.

Paní Hemingwayová
Naomi Woodová
Metafora
Překlad: Eva Fuxová
Počet stran: 271

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk