Noční blog

Kniha: Silo (Hugh Howey) – 90%

post
Od Eliška Vyhnánková, 20.9.2014 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - recenze - Hugh Howey: Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt … Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát?

V poslední době jsem měla možnost zkonzumovat dost dobré/průměrné beletrie na to, abych dokázala ocenit knihu, která výrazně pokládá ostatní na lopatky. A tou je (minimálně do dalšího postapo favorita) Silo od Hugha Howeyho. Vydání Knižního klubu je vlastně omnibusem původně pěti samostatných povídek na pokračování. Po masivním úspěchu elektronické podoby povídek, kdy se Silo dostalo mezi bestsellery na Amazonu, konečně zareagovala i nakladatelství a Simon & Schuster získalo od Hugha Howeyho práva na papírové vydání. Velkým marketingovým lákadlem je nakonec i údajná příprava filmu pod vedením Ridleyho Scotta. Jakkoliv bych Silo velmi ráda viděla zfilmované, všichni víme, jak to chodí. Pokud vše dobře dopadne, stejně si ještě pár let počkáme. Každopádně v originále jsou již venku dvě další knižní pokračování (Shift a Dust) a doufejme, že jejich české překlady budou mít mnohem rychlejší nástup, než film.

Na Silu mě okouzlil hlavně fakt, že autorovi se podařilo rozevřít bohatou dějovou linku, na které může v budoucnu vyrůst mnoho dalších zajímavých pokračování i odboček v rámci světa, který nám je představen. Howey nám postupně odhaluje Zemi, na které zřejmě jakási velmi dávná katastrofa nahnala zbytek lidstva do samostatné podzemní konstrukce o 150 patrech. Čtenářská fantazie se rozjíždí naplno, autor postupně přidává fakta do celé skládačky, rozkrývá nové informace, které ale dost často vedou k dalším otázkám. Některé Silo zodpoví, některé si očividně nechává do svých pokračování. Jaký byl původně účel sila? Je jich na světě víc? Co a kdy se stalo s naší planetou, že je na povrhu neobyvatelná? Nebo se jedná o nějaký sociální experiment?

Postupně se seznamujeme s fungováním sila, jeho technologiemi i společností, která ho obývá. Jakýkoliv další popis děje by byl plný spoilerů, proto se do něj nebudu pouštět. Věřte ale, že na 500 stránkách knihy se nebudete ani chvilku nudit. Zatímco budeme s hlavními hrdiny toužit po odpovědích, seznámíme se postupně s jednotlivými patry celého objektu, jeho politikou, zdravotnictvím, vzděláním, právem, historií … Na první přečtení to vypadá, že Howey vykreslil svůj svět velmi pečlivě a jen další pokračování ukážou, zda jím položené základy jsou dostatečně silné.

A já se nesmírně těším!! Konečně jsem si po dlouhé době přečetla pořádnou dospěláckou sci-fi, která má nakročeno na VIP poličku v mé knihovně. Ale už jsem se naučila být obezřetná, takže si pěkně počkám na ten zbytek … a půjdu si ho koupit hned v den vydání.

Silo
Hugh Howey
Knižní klub
Překlad: Jiří Engliš
Počet stran: 496
Rozměr: 156 x 233

 

Ukázka z knihy Silo

 

1 komentář u „Kniha: Silo (Hugh Howey) – 90%

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk