Noční blog

Komiks č.1 – Cesta do pekel

post
Od Eliška Vyhnánková, 29.7.2013 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - recenze Cesta do pekel

Tak jo, mám za sebou první dospělácký komiks (více info tady). Než se vrhneme na samotnou recenzi, ráda bych se trochu rozepsala o něčem, co v klasických hodnoceních pravděpodobně nenajdete.

Když mi přistála v rukou Cesta do pekel, řekla jsem si: „Fajn, tohle by mohl být dobrý začátek. Ale je dost tlustá.“ Ó, jak jsem se mýlila. Jak proboha můžete číst ty salátovky o několika stránkách? Vždyť to určitě nevydrží ani na jednu toaletní seanci! Nejsem tak velký ignorant, abych v knihkupectvích přehlížela všelijaké omnibusy, ale pokud někdo zařve KOMIKS, já vidím sešit za pár centů. To je jako koukat na seriál, který má pětiminutové epizody, ne? 🙂

Poznámka: přečíst si nějaký sešit a zjistit, jak dlouho se v něm budu moct rýpat!

Nevím, jak vy, ale já si každou novou knížku nejdřív pořádně očichám. Naštěstí vím, že je nás víc, takže se to tu nestydím napsat. Komiksové knížky (alespoň tahle první zkušenost od Comics Centrum) voní božsky a hodlám v tom rozhodně pokračovat. Jako estéta (rozumějte ženskou) mě zaujal i krásný a jednoduchý přebal. Jako osobu s mírnou OCD mě dost trápí, že nejde o edici s více kousky, tomuhle přebalu by slušela celá kolekce.

Potěšil mě sedmistránkový „Bezostyšně autobiografický úvod od Maxe Allana Collinse„, který jsem rozhodně nevynechala a pečlivě pročetla. Doufám, že na podobné úvody budu narážet často, jsou určitě nejen pro mne zajímavým vhledem do vzniku komiksů a věřím, že mi pomohou se rychleji zorientovat.

Cesta do pekel je klasickou gangsterkou amerických třicátých let – místem a časem, které je nám tolik známé z různých příběhů, kterých bylo napsáno či natočeno nespočet. Lehce tak můžeme vplout do děje plného dlouhých kabátů, samopalů, mafiánských bosů a velkého množství peněz zahalených v doutníkovém kouři.

Hlavní postavou (vyprávěnou očima svého syna) je Michael O’Sullivan, manžel, otec dvou malých synů a mafiánský zabiják. Svou práci si domů nenosí. Dokud se jeho zaměstnavatel nerozhodne ho odstranit s celou rodinou. Michael se synem Michaelem Juniorem přežijí a vydávají se na cestu za pomstou. Archanděl smrti dostává svému jménu a přes peníze a mrtvoly těch, kteří nechtějí spolupracovat, jde za jediným cílem – smrtí toho, kdo je zodpovědný za jeho ženu a mladšího syna.

Kresba Richarda Pierse Raynera je úžasně atmosférická a pokud jí budete věnovat svůj čas a protáhnete čtení knihy z jedné hodiny na dvě (MÁÁÁÁÁÁLO), určitě najdete mnoho krásných perliček. V ději také potkáte hodně reálných postav i událostí (Al Capone, Frank Nitti a jiní).

Poznámka: zjistit, proč je střelba označována zrovna citoslovcem BLAM.

Nevím, jestli Cesta do pekel byla tím nejideálnějším kouskem na první čtení komiksu (na to je výběr moc široký), rozhodně ale nebyla špatným výběrem. Další kousky to ve srovnání s ní budou mít určitě těžké. A pokud ne, celá ta léta jsem opravdu o hodně přicházela.

V příštích dnech si každopádně zopakuji filmovou adaptaci Road to Perdition. Věřím, že jí uvidím jinýma očima.

Cesta do pekel
Max Allan Collins / Richard Piers Rayner
Comics Centrum
Překlad: Dana Krejčová
Počet stran: 304
Rozměr: 155 x 235

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk