Noční blog

Komiks: Goon: Nic než utrpení

post
Od Eliška Vyhnánková, 16.8.2014 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - recenze - Goon: Nic než utrpení

Z nějakého důvodu (nejen v komiksech) výborně fungují kvalitně hláškující frajeři ala Hellboy. A ještě víc fungují hláškující dvojice, ideálně ve složení mrňavý vztekloun a vedle něj korba, co umí procházet zdí. Ostatně v současné době většina z nás řve nadšením z dvojice Rocket & Groot ve Strážcích galaxie. Je to zjevné klišé, ale ověřené časem.

Goon se svým malým parťákem Frankiem jsou přesně taková dvojka. Společně vymáhají pohledávky pro mafiánského bosse Labrazia, chrlí třeskuté věty, páchají násilí na zombících, mutantech a všelijakých dalších nadpřirozených kouscích. A vy hltáte stránku za stránkou, všechno to působí děsně nesourodě a chcete víc! Prostě se od toho nemůžete odtrhnout.

Jak by také ne? Eric Powell si s Goonem vysloužil hned pětkrát Eisnerovu cenu, což je tak trochu komiksový Oscar. Venku už je 13 kousků (0-12), Comics Centrum zatím vydalo první dva a já upřímně doufám, že dojde i na další.

Goon: Nic než utrpení

Goon: Nic než utrpení

Troufám si říct, že Goon je zatím ten nejbláznivější kousek, který jsem měla možnost číst. Ale tak nějak účelně, smysluplně, s hodně ostrým humorem, to všechno zapadá do sebe a tvoří naprosto originální svět, u kterého se budete pochechtávat i u nejhrubšího násilí. To vůbec není fér ve smyslu mravní výchovy, ale Goon si rozhodně nehodlá hrát na čtivo vhodné do školních knihoven.

Úžasnou vložkou jsou i imaginární reklamy, které jen dotvářejí údiv nad vším tím gulášem stylů, vlivů, postav a humoru. Eric Powell je geniální blázen a já si rozhodně nenechám ujít druhý díl a budu vyhlížet i ty další. Chci se dozvědět víc o Goonovi, jeho parťákovi i dalších postavách.

Pokud bych to měla shrnout jednou větou, tak to bude asi takhle: “Jestli vás Goon nebude bavit, tak jste suchaři!” Takže směle do testování, přátelé 😉

Goon: Nic než utrpení
Eric Powell
Comics Centrum
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Počet stran: 144
Rozměry: 158 x 239

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk