Noční blog

Komiks: Zámek a klíč 3: Koruna stínů

post
Od Eliška Vyhnánková, 21.3.2015 pro Noční blog
Eliška Vyhnánková - recenze - Zámek a klíč: Koruna stínů

Jsem sice komiksový začátečník, ale myslím, že po těch pár kvalitních kouscích už je na čase, abych začala dávat hodnocení. Protože Zámek a klíč si zaslouží 100 procent. Nejenom třetí díl, který v minulých dnech vyšel v nakladatelství Comics Centrum v edici Na přání.

Druhé a třetí pokračování jsem dostala do rukou zároveň s ponaučením, že pokud mám někdy nějakou sérii od Comics Centrum přečíst celou, je to právě tahle. A začínám mít pocit, že mě mají pořádně prokouknutou. První díl mě namlsal, druhý díl zaháčkoval a po třetím si okusuju nehty a zoufale nakoukávám do edičního plánu.

Zámek a klíč – temná fantasy plná divů od Joe Hilla, syna Stephena Kinga. V její třetí knize se nad Klíčovem začínají stahovat temná mračna a mrtví intrikují proti živým. Kulišák si na pomoc v pátrání po klíči k černým dveřím povolává armádu stínů, která je odhodlána zlikvidovat každého, kdo se jí postaví do cesty. Tyler, Kinsey a Bóďa vedou zoufalý boj proti přesile, obklopeni světem, kde se sama noc stává jejich nepřítelem.

Joe Hill s výtvarníkem Gabrielem Rodriguezem v Koruně stínů dál rozvíjejí příběh rodiny Zámků, která se po násilné smrti otce Rendella přestěhovala na Klíčov, dům plný tajemství, nebezpečí (a klíčů). Hlavními hrdiny, víc než v předchozích dílech, jsou sourozenci Tyler a Kinsey. Malý Bóďa jakoby si neustále jel na vlastní pěst v objevování dalších a dalších klíčů, aniž by významněji vnímal hrozby kolem sebe. A matka Nina se ani nesnaží bojovat s rostoucím alkoholismem, natož pak aby byla oporou svým dětem. Tyler a Kinsey tak zůstávají sami na své vlastní problémy s prvními láskami, školou i nadpřirozenem.

Autorská dvojice zvládá naprosto neuvěřitelným způsobem vyplnit každou stranu komiksu silnými emocemi. Jakkoliv nás čtenáře hlavně zajímá, jak to všechno dopadne, a společně s jednotlivými díly rozšiřujeme znalosti známých klíčů, dokážeme se stejně tak dobře ponořit do zoufalství Niny, která se není schopná vyrovnat se smrtí manžela (sekvence s Nápravným klíčem je pro mne nejsilnějším momentem třetího dílu), chápeme Kinseyinu vzpurnost i Tylerovu dospěláckou snahu udržet rodinu pohromadě a být všem oporou.

Psala jsem to už v recenzi na první díl a musím se opakovat. Zámek a klíč má všechno – pořádnou hororovou zápletku, napětí, závislou touhu po pokračování a city. S každým dalším dílem se hlouběji seznamujeme s jednotlivými postavami, začínáme poodhalovat roušku minulosti, současnosti i budoucnosti, ale jenom tak, abychom zůstali ve střehu a očekávání. Začíná nám na hlavních hrdinech čím dál víc záležet a jejich nepřátel se čím dál víc bojíme. Lidé umírají a nám to rozhodně není jedno. Doufáme, že vše dobře dopadne, zlo bude poraženo a celý příběh do sebe zapadne jako precizně vyladěný stroj. Opravuji se – my VÍME, že do sebe celý příběh zapadne jako precizně vyladěný stroj, a nemůžeme se dočkat, až si to přečteme. Takže! Kde je další díl??!!

Zámek a klíč: Koruna stínů
Joe Hill, Gabriel Rodriguez
Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 160
Rozměry: 158 x 239

Napiš komentář

Nejnovější články

Nejnovější komentáře

Štítky

Blogy

martinus.sk